KAPADOKYA DOĞAHAN

HAVA DURUMU

Weather data OK.
Nevşehir
1 °C

Hakkımızda

2019 05 26 01

  • o   DoğaHan Turizm Çiftliği

DoğaHan, dünyanın en seçkin kültür turizmi beldelerinden biri olan Kapadokya’da yer alır.

Avanos’un 6 km batısında... Sulusaray kasabası mücavir alanı içinde... Kızılırmak’ın güney kıyısında... Kadim çağlardan kalma bir kral mezarı olan Çeç Tepesi Höyüğü’nün kuzey eteğinde... Kapadokya’nın odak merkezi Göreme Vadisi’ne 11 km mesafede bir çiftlik düşünün.

Çevresi üzüm bağları, pancar, mısır ve hububat ekim alanlarıyla çevrili, 50 dekarlık alanda kurulu bir tatil çiftliği... Başta ceviz, badem ve üzüm olmak üzere birçok meyve ve sebze çeşidinin, sağlıklı yöntemlerle yetiştirildiği ve konuklarının beğenisine sunulduğu bir yer... İste orası, DoğaHan Turizm Çiftliği...

DoğaHan; ekolojik yaşam, doğal tarım ve tatil kavramları ile 'huzur'un buluştuğu, doğal bir mekân... Doğal ve geleneksel yöntemlerle ürettiği ürünleri, dalından koparıp tadılabilecek tazelikte, ziyaretçilerinin ve misafirlerinin beğenisine sunan DoğaHan, gıda tüketimini, olabildiğince kendi üretimiyle karşılar. DoğaHan konukları, bu ürünlerin yetiştirilmesi süreçlerine katılarak, kişisel deneyimini geliştirebilmektedir.

DoğaHan, sadece bir doğal yaşam çiftliği değil; aynı zamanda Kapadokya’yı gezmek isteyenler için, sakin ve doğal bir ortamda konuk olma seçeneğidir. DoğaHan ziyaretçileri, burada kısa süreli konaklayabileceği gibi, arzu ederlerse bir huzur köyünde kalır gibi uzun süreli de yaşayabilirler. 

o   Felsefe

Hepimiz, modern kent yaşamının kurbanlarıyız. Çünkü; kent kalabalıklarında boğuluyor, sağlıklı olmayan yöntemlerle üretilmiş gıdaları tüketiyor ve kirletilmiş havayı soluyoruz. Kent yaşamının bize verdiklerinin bedelini, kendi sağlığımızı kaybederek ödüyoruz.

Akıl ve ruh sağlığımızı tehdit eden bu olumsuzluklardan kısa süreli de olsa uzaklaşmak, kendimizi doğa ile iç içe bir yerlere atmak, çıplak ayağımızı toprağa basmak, bir salkım üzümü dalından kopararak yemek, kır çiçeklerinin kokusunu doyasıya almak, kent yaşamının tembelleştirdiği bedenimizi birazcık da olsa çalıştırmak, genetiğiyle oynanmamış, doğal yöntemlerle yetiştirilmiş ve işlenmiş sağlıklı ürünlerle beslenmek... Hepimizin rüyası bu değil mi?

DoğaHan’ın felsefesi; kendi rüyasını yaşamak, doğayı yeniden keşfetmek ve bozulmamış yaşamın tadını doyasıya hissetmek isteyenlere bu fırsatı vermektir. 

o   Tarihçe

Modern hayatın stresinden uzak, alternatif bir yaşam kültürü oluşturabilmeyi düşleyen Psikolog Yahya Bulut ve Gazeteci Nihat Kaşıkcı,  2000’li yılların hemen başında eylem kararı aldılar.  Böylece alternatif yaşam mekânı arayışı başladı. Rüyanın hayata geçirilebileceği en güzel yer olarak, Kapadokya’da karar kılındı. Çok sayıda uygarlığın mayalandığı, barış ve huzur diyarı, ‘Güzel Atlar Ülkesi’ ve Türkiye’nin kültür turizmi merkezi Kapadokya, kent kaçkınlarını bağrına basmak için en uygun yerdi.

Kapadokya’daki çiftlik arazisi, Mayıs 2007’de satın alındı. Arazideki ilk ceviz tohumları, Kasım 2008’de toprakla buluştu. İlerleyen süreçte, fidanları yetiştirme ve arazideki tesis çalışmaları devam etti. Bahçe ve tesis geliştirme çalışmaları halen devam etmektedir.

Mekân kurulurken, modern hayata alternatif arayan insanların bir araya gelebileceği, ortak duygularını paylaşıp, ortak özlemlerini birlikte gerçekleştirebilecekleri bir merkez olması felsefesiyle hareket edildi.

DoğaHan, kuruluş felsefesinin gereği, konuklarına sunacağı ürünlerin, mümkün olduğunca kendi sahasında, doğal yöntemlerle ve bizzat konuklarının da katılımıyla üretilmesini önemsemektedir.

DoğaHan, küreselleşmenin yok etmek üzere olduğu yerel kültürlerin, mimarî değerlerin, üretim yöntemlerinin ve yaşama biçimlerinin desteklenmesi ve tanıtılması gereğine inanır ve bu uğurda çaba gösterir.

DoğaHan konukları; diğer konukların haklarına, düşüncelerine ve inançlarına saygı göstermek kaydıyla, bu ortamda her türlü özgürlüğü yaşar.

DoğaHan bir ‘otel’ değildir.

DoğaHan ziyaretçileri de ‘müşteri’ değil,  birer ‘konuk’tur. 

DoğaHan, konuk ağırlamayı ticarî bir faaliyet olarak görmez.

Konuk ağırlamada ‘kâr’ değil, ‘doğal yaşamı paylaşma’ anlayışıyla hareket eder.

Konuklar, DoğaHan’daki ortak yaşamın gerektirdiği harcamalara katkıda bulunur.Hakkimizda 042019 05 01 112019 05 01 132019 05 01 15Hakkimizda 07Hakkimizda 09Hakkimizda 112019 05 01 012019 05 01 03Hakkimizda 12

DİL / LANGUAGE

1endemik
dogahann